nowoczesne strony internetowe

Nowoczesne strony internetowe, czyli jakie?

Nowoczesne strony internetowe to zupełnie inny świat niż te sprzed kilku lat. Nie ma tutaj już prostych, nijakich domen internetowych. Nowoczesna strona internetowa musi być czytelna i przejrzysta dla każdego internauty. Jego wrażenia z przebywania na stronie musza być na najwyższym poziomie.
Obecność firmy w internecie to konieczność jeśli chcemy efektywnie prowadzić działalności. Nie dotyczy to tylko biznesów online, ale także tych działających stacjonarnie. Strona internetowa to wizytówka firmy w sieci, warto zadbać o jej wysoką jakość i nienaganny styl graficzny. Ponadto nowoczesna strona internetowa powinna być przede wszystkim responsywna. Na co jeszcze zwrócić uwagę w czasie tworzenia strony internetowej?

Nowoczesne strony internetowe, czyli jakie?

No właśnie, dobre pytanie. Z jednej strony nowoczesna strona internetowa może oznaczać najbardziej aktualną funkcjonalność witryny pod względem technicznym. Nowoczesność może też przejawiać się w designie zawartym na stronie, a konkretnie skupiać się na trendach i je odzwierciedlać.

O ile w technicznej kwestii warto “pójść na całość” o tyle w design już niekoniecznie. Dlaczego? Trendy się zmieniają i to co akurat jest na topie w danym roku, już u jego schyłku może być passe. Zachowanie umiaru będzie tu dobrym rozwiązaniem. Mieszanka w postaci podążania za trendami oraz własne poczucie stylu to idealne rozwiązanie w czasie tworzenia wirtualnego okna na świat. W końcu strony internetowej nie tworzy się na jeden sezon 🙂

Nowoczesny projekt strony internetowej powinien cechować m. in.:

  • unikalny design, jednolite elementy graficzne, spójne wizualnie
  • minimalizm, prostota, przejrzystość
  • logiczna struktura
  • użyteczność, funkcjonalność i intuicyjność nawigacji
  • wiarygodność – dane kontaktowe, siedziba firmy, łatwe do znalezienia
  • responsywna, dostosowana do mobilnych urządzeń
  • zoptymalizowana pod wyszukiwarki
  • system zarządzania treścią – CMS


Grafika na stronie i aktualne trendy w projektowaniu stron internetowych

Elementy graficzne strony powinny być zgrabne, intuicyjnie zaprojektowane, minimalistyczne i jednolite. Kolory najlepiej dobrać tak, aby współgrały z innymi graficznymi elementami strony. Działanie w myśl zasady im mniej tym lepiej, jest tu całkowicie na miejscu. 

Trendy 2021 w projektowaniu stron są dość zróżnicowane, niemniej po niestandardowym roku 2020, trudno się dziwić różnym skrajnościom jakie kreuje aktualne moda.

Przełomowy design 2021 z jednej strony kieruje  potrzebą komfortu i poczucia bezpieczeństwa co sugerują stonowane kolory, barwy ziemi (co totalnie widać w na stronach powstających sklepów internetowych branży dziecięcej). Szukanie ukojenia w naturze, kultywowanie tego co naturalne – bez retuszu! (na każdej płaszczyźnie np. ostatni hit internetów #bodypositive) Z drugiej strony pojawia się potrzeba wykrzyczenia tego, że mamy dosyć siedzenia w czterech ścianach – chcemy wrócić do życia, kontaktów z przyjaciółmi, celebrowania życia. Przejawem tego jest eksplozja kolorów, optymistyczne wizualizacje z efektami 3D, symbole geometryczne zmieszane z pop-art i retro. Totalnie wybuchowa mieszanka, skrajnie odmienna od pierwszego trendu.

Bezsprzecznie internet stał się najpopularniejszym narzędziem marketingowym, dlatego istotne jest to, aby strona internetowa była czytelna i spełniała różnorodne funkcje. Nowoczesne strony internetowe to nie tylko takie, które ładnie wyglądają, ale też są użyteczne i pozwalają na intuicyjne poruszanie się po niej. To takie, które doceniają potrzeby użytkowania, zapewniając mu dobry komfort podczas ich użytkowania – na co trzeba zwrócić podwójną uwagę za sprawą aktualizacji algorytmu Google Core Web Vitals.

To właśnie nowoczesne strony internetowe odgrywają najważniejszą rolę w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Dlatego ich projektowanie powinno być dokładnie przemyślane i zrealizowane zgodnie ze scenariuszem marketingowym.