jaki hosting

Hosting – konieczna usługa dla posiadacza strony internetowej

Hosting to usługa internetowa, która polega na udostępnieniu przestrzeni dyskowej oraz zapewnieniu dostępu do stron ich właścicielom. W skrócie można powiedzieć, że hosting oznacza miejsce w sieci komputerowej, gdzie zawartość strony jest przechowywana.

Co to jest hosting?

Z definicji Hosting – udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni. Innymi słowy, polega to na „zarezerwowaniu” (oddaniu do dyspozycji):
określonej objętości dysku twardego (zazwyczaj na macierzy RAID), maksymalnej ilości danych do przesłania przez łącza internetowe serwerowni, usług obsługiwanych przez serwerownię (w zakresie zależnym od specyfiki usługi, np. udostępnienie bazy danych z określeniem maksymalnej jej objętości), maksymalnego stopnia obciążenia serwerowni przez usługi.”

Bez hostingu, podobnie jak bez domeny, strona internetowa nie może istnieć. Dlaczego?
Stworzona strona na domowym komputerze, znika z sieci z chwilą wyłączenia komputera, dlatego konieczne jest jej umieszczenie w miejscu, które działa nieprzerwanie, przez całą dobę. Taki komputer pracuje non stop, a udostępnione na nim miejsce określa się jako hosting.

Zadanie hostingu

Hosting jest niezbędny do prowadzenia strony internetowej, sklepu internetowego czy baz danych. Właściciel serwera udostępnia miejsce, w którym klienci mogą gromadzić wszelkie potrzebne im dane. Zazwyczaj są to strony internetowe, sklepy online, różne serwisy i portale, a także miejsce do przechowywania mutimediów oraz skrzynki mailowe. Hostowanie to udostępnienie strony internetowej lub aplikacji firmom świadczącym usługi dla biznesu. Można powiedzieć, że hosterzy oferują miejsce pod serwery www. Firma świadcząca usługi hostingowe zajmuje się także ciągłym monitorowaniem strony, robieniem backupów i updatów.

Jak wybrać firmę hostingową

Wybór określonej firmy hostingowej nie jest łatwy, szczególnie dla laika, który nie do końca rozumie software. Zwykle usługi hostingu świadczone są na rok, czasem na pół roku, dlatego warto wcześniej przyjrzeć się ofertom dostępnym na rynku.
Jaki hosting wybrać dla strony? Podstawowe zadania hostingu to utrzymanie serwerów oraz ich bezpieczny i stabilny dostęp do internetu, a także wszelkie oprogramowanie potrzebne do pracy. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?

 • szybkość
 • uptime
 • transfer
 • backup
 • bezpieczeństwo
 • limit danych
 • dostępność technologiczna
 • obsługa techniczna

Rodzaje hostingu

Wybór określonego hostingu zwykle zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Wyróżniamy:

 • hosting współdzielony – najbardziej popularny, korzystają z niego głównie mniejsze strony i blogi
 • serwer VPS – rozwiązanie przeznaczone dla większych stron, którym zależy na stabilności i płynności działania. Korzystają z niego np. serwery gier i duże sklepy internetowe.
 • hosting dedykowany – korzystają z niego głównie największe strony – np. serwery poczty e-mail i popularne portale internetowe. Serwer dedykowany wymaga zatrudnienia fachowców do jego obsługi, dlatego jego cena jest dość wysoka.

Hosting to konieczność – domena, strona internetowa i hosting to elementy, które zawsze idą w parze. Strona internetowa nie może istnieć bez domeny, czyli adresu pod którym się znajduje, a także hostingu, który wyznacza miejsce jej istnienia i z zasady dba o jej właściwe funkcjonowanie i bezpieczeństwo w sieci. To jaki hosting wybrać zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb danej strony.